Jakie kroki należy podjąć przed chrztem swojego dziecka?
- Przynajmniej jeden z rodziców udaje się do kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania wraz ze świadectwem urodzenia dziecka.
- W kancelarii zostają spisane dane do Księgi Chrztów (Wszelkie ewentualne zmiany danych w tej Księdze są później możliwe jedynie po okazaniu właściwego dokumentu z USC.)
- Przed przyjściem do kancelarii należy wybrać matkę i ojca chrzestnego – podać: nazwisko i imię, stan cywilny, wiek, data i miejsce ślubu kościelnego, miejsce zamieszkania;
- Rodzice chrzestni mieszkający poza terenem naszej parafii są zobowiązani przynieść ze swoich parafii zaświadczenia, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami – takie zaświadczenie wydaje zawsze kancelaria parafialna parafii, w której się mieszka. W przypadku nie dostarczenia takiego zaświadczenia osoba może zostać nie dopuszczona do godności matki czy ojca chrzestnego.
- W kancelarii parafialnej należy złożyć ofiarę za udzielenie sakramentu;
- Rodzice i chrzestni, jeżeli brak ku temu przeszkód, powinni przed chrztem skorzystać z sakramentu pokuty. (Nie mogą skorzystać z sakramentu pokuty osoby żyjące ze sobą bez sakramentalnego małżeństwa – a więc osoby żyjące ze sobą tylko po ślubie cywilnym czy też w tzw. konkubinacie)
Aby zostać rodzicem chrzestnym należy:
- mieć ukończony 15 rok życia,
- mieć udzielony sakrament bierzmowania
- posiadać zaświadczenie ze swojej parafii, że jest się osobą wierzącą i praktykującą (dotyczy tylko osób mieszkających poza terenem naszej parafii)
- żyć sakramentalnie (przeszkodą jest życie w związku tylko cywilnym oraz konkubinat)
Od 3 września można pobrać ze stolika pod chórem, formularz zgłoszeniowy dziecka do I Komunii. Wypełniony dokument, wraz z metryką chrztu (jeżeli dziecko było chrzczone poza parafią) przynosimy na spotkanie organizacyjne 27 września (środa) o godz. 17.00.
Przygotowanie dziecka odbywa się w szkole (na lekcje religii), w parafii ( na Mszy i nabożeństwach) i przede wszystkim w rodzinie (przykład i świadectwo wiary bliskich, praca formacyjna w domu na podstawie wręczonych pomocy).
W 2024 roku I Komunia Święta odbędzie się 11 maja (godz. 10.00: SP 9, 12 i inne, godz. 12.30: SP 10 oraz SP Społeczna).
Podczas trzyletniego przygotowania kandydat winien włączyć się w życie wspólnoty parafialnej. W pierwszym roku, nawiązując do znaczenia sakramentu chrztu, czasem szczególnego zaangażowania w życie liturgiczne parafii winien stać się okres Wielkiego Postu. Drugi rok formacji to zwrócenie uwagi na czynne zaangażowanie w przygotowanie i przeżywanie coniedzielnej Mszy św., Triduum Paschalnego oraz uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W trzecim roku szczególne zaangażowanie winno wyrazić się w przeżywaniu czasu wielkanocnego z jego zakończeniem w dniu Pięćdziesiątnicy Paschalnej.
Kandydaci do bierzmowania angażując się w życie lokalnej wspólnoty parafialnej.
Uczniowie klas 6, 7 i 8 co tydzień spotykają się na katechezie i włączają się w przeżywanie niedzielnych Mszy.
Przygotowanie do Sakramentu Małżeństwa:
- Na około 3 miesiące przed zawarciem sakramentu małżeństwa, należy umówić się z Księdzem Proboszczem na spisanie protokółu przedślubnego. Na spisanie tego protokółu trzeba przynieść następujące dokumenty:
- dowody osobiste narzeczonego i narzeczonej
- świadectwa ukończenia religii na poziomie szkoły średniej
- świadectwa chrztu z adnotacją o przyjęciu sakramentu bierzmowania (ważne trzy miesięcy)
- świadectwa bierzmowania – jeżeli brak takiej adnotacji o nim na świadectwie chrztu
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego do ślubu konkordatowego (dokument ten jest ważny trzy miesiące)
- zaświadczenie o odbyciu nauk przedślubnych i konsultacji w Poradni Rodzinnej.
- Jeżeli narzeczony lub narzeczona mieszkają poza terenem naszej parafii, wtedy przy spisywaniu protokółu przedślubnego otrzymują „Prośbę o wygłoszenie zapowiedzi”, którą zanoszą do kancelarii parafialnej parafii miejsca swojego zamieszkania. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego takie zapowiedzi muszą zostać wygłoszone w parafii zamieszkania przez trzy niedziele.
- Narzeczeni otrzymują także karteczkę do spowiedzi św. na dwie spowiedzi przed zawarciem ślubu.Należy pamiętać by spowiedzi następowały w miesięcznym odstępie i po każdej spowiedzi poprosić o podpis spowiednika. Przed rozpoczęciem spowiedzi należy przekazać księdzu spowiednikowi, że jest to spowiedź przedślubna.
- Zgodnie ze wskazaniami liturgicznymi w kościele nie można umieszczać żadnych sztucznych kwiatów. Jest możliwe dodatkowe strojenie kościoła (dodatkowe kwiaty i świece dekoracyjne), jest do tego wyznaczona jedna osoba w parafii, z którą można się skontaktować za pośrednictwem Księdza Proboszcza.
- W kancelarii parafialnej składamy ofiarę:
- za wygłoszenie zapowiedzi
- za udzielenie sakramentu małżeństwa
- oraz indywidualnie uzgodnione ofiary dla organisty i kościelnego.
- Prawem przyjęte jest, że sakrament małżeństwa przyjmuje się w parafii narzeczonej lub narzeczonego.
Gdyby jednak zaistniały warunki wskazujące na potrzebę zawarcia tegoż sakramentu poza własną parafią, wówczas należy uzyskać licencję lub zgodę na ślub w innym kościele.
Uwaga !!!
Sprawy związane z zawarciem sakramentu małżeństwa w kancelarii parafialnej załatwiają tylko narzeczeni !!!
Spowiedź święta od poniedziałku do piątku 17:30 – 17:55.
W niedzielę podczas każdej mszy świętej.