Kościół parafialny pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe

Parafię pw. bł. Maksymiliana Marii Kolbe wydzielono z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i powołano do życia dekretem erekcyjnym Metropolitalnej Kurii Wrocławskiej z dnia 12 czerwca 1981 r., który wszedł w życie od dnia 29 czerwca tegoż roku.

Pierwszą mszę przy polowym ołtarzu odprawiono już 5 lipca 1981 r. W dniu 29 listopada 1981 r. uroczystego poświęcenia ziemi pod budowę przyszłego kościoła dokonał ks. Arcybiskup – Prymas Polski, Józef Glemp. Kamień węgielny z Niepokalanowa, poświęcony przez papieża Jana Pawła II podczas jego pobytu w dniu 21 czerwca 1983 r. we Wrocławiu, został wmurowany wraz z aktem erekcyjnym w dniu 6 grudnia 1986 r. przez Arcybiskupa Metropolitę Wrocławskiego ks. kardynała Henryka Gulbinowicza. Od samego początku we wszystkich tych uroczystościach asystował proboszcz parafii ks. Wiesław Migdał (obecnie prałat oraz dziekan dekanatu Lubin – Wschód), który piastuje tę funkcję do chwili obecnej.

Roboty przy wykopach pod budowę świątyni i obiektów towarzyszących rozpoczęto na przełomie marca i kwietnia 1982 roku. Pierwsze nabożeństwo w „kościele dolnym” odprawiono w dniu 6 maja 1984 r., a uroczystej konsekracji dwukondygnacyjnej świątyni dokonał 24 października 1999 r. ks. Biskup Legnicki – Tadeusz Rybak. Monumentalna świątynia jest dwukondygnacyjny obiektem halowym o powierzchni zabudowy około 2550 m2 i kubaturze około 49 tys. m3. Parametrami tymi lubińska świątynia przewyższa wrocławską katedrę pw. św. Jana.

Na żelbetonowej dzwonnicy o wysokości 34 m znajdują się trzy spiżowe dzwony: „Maksymilian” o wadze 305 kg, „Niepokalana” – 700 kg i „Jan Paweł II” – 1300 kg.